تقدیر از فعالیتهای چشمگیر مرکز نشر دانشگاهی و دیگر فعالان این امر در هفته کتاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

نشست قدرداني از فعالان و دست‌اندركاران هجدهمين دوره هفته كتاب و بيست و سومين نمايشگاه كتاب تهران امروز (۱۷ آذر) در دفتر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد. سيدمحمد حسيني در اين نشست‌ گفت: هفته كتاب نمونه خوبي بود تا اين ذهنيت و نظر كه نهادهاي فرهنگي موازي‌كاري مي كنند، شفاف سازي شود. در اين دوره شاهد همگرايي و هم‌افزايي بسيار خوبي بوديم.

_x000D_

 وي ادامه داد: برگزاري منظم سفرهاي استاني موجب شد تا اين نشست كمي با تاخير برگزار شود، ولي اين سفرها بركات زيادي داشته كه از جمله بايد به رونق نمايشگاه‌هاي استاني كتاب اشاره كرد كه مشاركت و همكاري همه فعالان حوزه كتاب را در نقاط مختلف كشور به دنبال داشته است.

_x000D_

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين گفت: آن هماهنگي و انسجامي كه در بحث مهندسي فرهنگي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح است را مي‌توان در همياري برای برگزاري هفته كتاب شاهد بود.

_x000D_

وي با اشاره به اين مطلب كه بايد با برگزاري هفته كتاب، كتاب در اختيار همگان قرار گيرد، ‌يادآور شد: در اين زمينه كمبودهايي وجود دارد و برخي نيز اهل مطالعه نيستند كه بايد اين گروه را ترغيب و تشويق به كتابخواني كرد تا جامعه داراي سطح آگاهي بيشتري شود.

_x000D_

دكتر حسيني تصريح كرد: در ديدار با وزير فرهنگ روسيه جمله‌اي را دقيقا از زبان مقام معظم رهبري نقل كردم مبنی بر این كه ايشان همه رمان‌هاي ترجمه شده روسي را مطالعه كرده‌اند. این امر نشان از اهميت كتاب نزد ايشان دارد و ما نیز بايد ايشان را به عنوان الگو و اسوه كتابخواني در نظر بگيريم.

_x000D_

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين مطلب كه در مراسم تجليل از ورزشكاران نيز به مساله فرهنگ اشاره شد، تصريح كرد: ورزشكاران نيز هر كدام اهل مطالعه باشند موفق‌تر هستند و اين نشان مي‌دهد كه در هر زمينه‌اي اگر فرهنگ ارتقا پيدا كند،‌ تخصص نيز رشد پيدا خواهد كرد.

_x000D_

در ادامه اين نشست بهمن دري، معاون امور فرهنگي نيز گفت: همدلي و همياري نهادهاي مختلف دولتي و غيردولتي در برگزاري هفته كتاب نكته بسيار شاخص و بارز اين دوره به شمار مي‌آيد.

_x000D_

وي ادامه داد: نمايشگاه كتاب تهران و هفته كتاب دو رويداد بزرگ فرهنگي كشور به شمار مي‌آيند كه وجه تمايزشان اين است كه در نمايشگاه كتاب تهران، وزارت ارشاد متولي و دست‌اندركار برگزاري است و ديگران در حاشيه قرار دارند. ولي در هفته كتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در كنار ديگر نهادها اين هفته را برگزار مي‌كند.

_x000D_

معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين گفت: جلسه‌‌هاي منظم هفته كتاب نيز مي‌تواند الگويي براي ساير سازمان‌ها و نهادها باشد.

_x000D_

وي با اشاره به برگزاري هفتمين نشست شوراي سياست‌گذاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران گفت: اين نشست‌ها به شكل منظم برگزار مي‌شود و در واپسين نشست نيز مقرارات بخش بين‌الملل تصويب شد و به زودي نيز نشست‌هاي هفته كتاب را براي دوره نوزدهم برگزار خواهيم كرد.

_x000D_

دري تصريح كرد: همياري و مشاركت نهادهاي مختلف را در برگزاري هفته كتاب پاس مي‌داريم و اميد داريم تا در حوزه كتاب اين همكاري‌ها ادامه يابد.

_x000D_

 در اين نشست همچنين حميد قبادي، مشاور معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: بخش خصوصي نيز در برگزاري نمايشگاه كتاب تهران همكاري خوبي با وزارت ارشاد داشته است كه از آن ميان بايد به حضور ايشان از مرحله ثبت نام تا واگذاري و مديريت غرفه‌ها اشاره كرد.

_x000D_

وي با اشاره به نقش و مساعدت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در برگزاري مطلوب هفته كتاب، از وي تقدير كرد و در پايان اين نشست نيز لوح تقديري به پاسداشت زحمات وزير فرهنگ و ارشاد به ایشان اهدا شد.

_x000D_

محمد اللهياري فومني نيز در سخناني كوتاه با اشاره به برگزاري منظم جلسه‌هاي هفته كتاب به عنوان يكي از نقاط قوت اين دوره، تاكيد كرد: اميدوارم براي دوره‌هاي بعدي نيز اين نشست‌ها را ادامه دهيم.

_x000D_

وي با اشاره به همياري مديران كل ارشاد استان‌هاي كشور در برگزاري هجدهمين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران، تصريح كرد: اميد داريم براي دوره بعد از دستگاه‌ها و نهادهاي بيشتري براي برگزاري هفته كتاب دعوت كنيم و شاهد رشد حوزه كتاب در ابعادي وسيع تري باشيم.

_x000D_

در پايان اين نشست، دست‌اندركاران و فعالان هجدهمين دوره هفته كتاب و بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاون امور فرهنگي وي تقدير شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *