گزارش مراسم رونمایی و تجلیل از کتابهای طراحی صنعتی

 

_x000D_

 

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

 

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

 

_x000D_

مراسم کتاب سال طراحی صنعتی در روز جمعه بیست و ششم آبان ۱۳۹۱ از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ در محل سینمای قلهک، مجموعه ورزشی-فرهنگی توسط فصلنامه تخصصی هنر و طراحی­صنعتی چهارباغ برگزار شد.

_x000D_

این مراسم در دو بخش؛ بخش اول سخنرانی دو ناشر فعال در زمینه انتشار کتاب های طراحی­­صنعتی و بخش دوم گفت­و گو با پدیدآورندگان چهار کتاب منتشر شده در سال ۹۱-۱۳۹۰ برگزار شد. در طی مراسم از ۱۳ کتاب منتشر شده در حوزة طراحی صنعتی که پدیدآورندگان آن در مراسم حضور داشتند تقدیر به عمل آمد. در بخش جنبی، نمایشگاهی از کتاب­های منتشر شده در این حوزه برای بازدید و فروش با درصدی تخفیف برای شرکت کنندگان برپا بود.

_x000D_

اولین مراسم کتاب سال طراحی صنعتی در ساعت ۱۰ صبح با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. به دلیل همزمانی این مراسم با روز اول ماه محرم در ابتدای از حماسه بزرگ عاشورا یادی شد. در بخش اول؛ گفت­و گو با ناشران فعال در زمینه انتشار کتاب­های طراحی صنعتی به مدیریت جناب آقای دکتر سلیمانی، مدیرگروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا و مدیر انتشارات ژاله و حضور جناب آقای دکتر فرازمند معاون پژوهشی مرکز نشر دانشگاهی و جناب آقای ورپشتی مدیر انتشارات وارش برگزار شد. در این بخش جناب آقای دکتر سلیمانی ضمن تقدیر از فعالیت این ناشران و توجه به حوزة نشر کتاب های تخصصی در زمینه طراحی صنعتی دلیل توجه این ناشران را به این حوزه سوال کردند و دلیل انتخاب و یا پذیرش این کتاب ها را پرسیدند و ناشران علاقمندی خود را زمینه چاپ کتاب در این حوزه و همکاری و مشاوره با متخصصان و اساتید این حوزه اعلام کردند. در ادامه کتابخانه دیجیتال نیتو از شرکت مهندسی رز سیستم، معرفی از این کتابخانه و شرایط عضویت و استفاده از منابع را ارائه کردند. سپس از اساتید محترمی که در جمع حضور داشتند؛ جناب آقای دکتر چوپانکاره مدیر گروه طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا، جناب آقای دکتر کلینی هیأت علمی گروه طراحی صنعتی دانشگاه علم و صنعت ایران و جناب آقای باقری دانا یکی از طراحان صنعتی فعال برای تقدیر از کتاب های منتشر شده دعوت شد. علت انتخاب کتاب ها به دلیل حضور و یافتن پدید آورندگان کتاب ها بوده است پدیدآورندگان کتاب­هایی که در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند؛ جناب آقای میرقیداری برای ترجمه کتاب درآمدی بر طراحی صنعتی، جناب آقای مهدی اصل فلاح برای کتاب خط طلایی، آقای فرید پوینده برای ترجمه کتاب اصول اسکیس، خانم آرمیتا سراج زاهدی برای ترجمه کتاب  آشنایی با روند طراحی و جناب آقای نژده هوانسیان برای ترجمه کتاب مدیریت دیزاین، خانم معصومه حق­پرست برای ترجمه کتاب طراحی حسی.

_x000D_

در بخش دوم، جناب آقای مهندس میرفندرسکی فارغ‌التحصیل رشته طراحی­صنعتی و نماینده سابق دفتر توسعه صنعت سازمان ملل متحد با پدیدآورندگان چهار کتاب ارزنده منتشر شده­ در یک سال گذشته در حوزة طراحی صنعتی گفت­وگویی انجام دادند. جناب آقای مهران هاشمی نویسنده کتاب طراحی صنعتی یک دعوت برای تغییر، جناب آقای دکتر سیدرضا مرتضایی برای تدوین کتاب مطالعات طراحی، جناب آقای فرشید سرمست برای ترجمه کتاب روش های طراحی و جناب آقای علی مولایی برای ترجمه کتاب دیزاین؛ تئوری، تاریخچه و فلسفه در این گفت­وگو دعوت شدند و انگیزه انتخاب و انتشار کتاب را عنوان کردند سپس پرسش هایی که شرکت کنندگان در این مراسم داشتند توسط آقای میرفندرسکی از پدید آورندگان کتاب پرسیده شد و همچنین از جناب آقای نژده هوانسیان که در بین مخاطبان حضور داشتند درخواست کردند درباره حقوق مولف برای کتاب های ترجمه توضیح بیشتری دهند. پس از جمع بندی بحث اشاره کردند…..

_x000D_

سپس از اساتید محترمی که در جمع حضور داشتند؛ جناب آقای مهندس شرفعالی از پیشکسوتان طراحی­صنعتی، جناب آقای مهندس لاهیجی مشاور سازمان زیباسازی، جناب آقای دکتر ندایی­فرد هیأت علمی گروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا و جناب آقای دوخته­چی زاده عظیمی مدیر انتشارات مبلغان برای تقدیر از کتاب های منتشر شده دعوت شد. پدیدآورندگان کتاب­هایی که در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند؛ جناب آقای مهران هاشمی نویسنده کتاب طراحی صنعتی یک دعوت برای تغییر، جناب آقای دکتر سیدرضا مرتضایی برای تدوین کتاب مطالعات طراحی، جناب آقای فرشید سرمست برای ترجمه کتاب روش های طراحی و جناب آقای علی مولایی برای ترجمه کتاب دیزاین؛ تئوری، تاریخچه و فلسفه، خانم نازیلا محمدقلیزاده برای ترجمه و تألیف کتاب رویکردی بر طراحی احساس­گرا، جناب آقای حسن شریفیان برای ترجمه کتاب آموزش نرم­افزار راینو. در انتهای مراسم ۵۴ عنوان کتاب تخصصی طراحی صنعتی نامبرده شد و جناب آقای مهدیزاده تهرانی مدیر مسئول فصلنلمه تخصصی هنر و طراحی صنعتی چهارباغ ضمن قدردانی از حضور همه اساتید و شرکت کنندگان درخواست کرد کرد تا شرکت کنندگان نظر خود را درباره برگزاری مراسم در سال آینده نظر خود را اعلام کنند.

_x000D_

در بخش جنبی نمایشگاهی از آخرین کتاب‌های منتشر شده در رشته طراحی­صنعتی با حضور ۶ ناشر فعال؛ مرکز نشر دانشگاهی، انتشارات وارش، انتشارات آگه،‌ انتشارات حرفه هنرمند، فرهنگسرای میردشتی و انتشارات مبلغان و فصلنامه تخصصی هنر و طراحی صنعتی چهارباغ و نشریه دانشگاهی دستاورد برگزار شد و علاقه‌مندان کتاب‌های مورد نظر خود را با تخفیف مناسب خریداری کردند. و از مولفان و پدیدآورندگان کتاب ها امضا و عکس یادگاری گرفتند.

_x000D_

 به نقل از فصلنامه هنر و طراحی صنعتی چهارباغ

_x000D_

 

_x000D_

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *