جشنهای ایرانی

قيمت : 50000 ريال45000 ريال

ناشر : مركز نشر دانشگاهی

مولف : آندرانیك هویان

ترجمه :

ویراسته : شهرناز اعتمادی

تاریخ اولین چاپ : 1390

چاپ آخر : چاپ اول - 1390

قطع : رقعی

تعداد صفحه : 111

شابک : 9789640114193

توضیحات : كتاب جشنهای ایرانی به توصیۀ شادروان ایرج افشار برای چاپ پذیرفته شد و بنا بر نظر ایشان بررسی جشنهای ایران از دیدگاه یكی از هموطنان ارمنی، با سابقۀ تحقیق در این زمینه در كارنامۀ پربار خود، ارزشی خاص دارد.
ایران‌زمین از دیرباز سرزمین جشنها بوده و از برگزاری چهار جشن نوروز، نوسرد، تیرگان و مهرگان در دورۀ مادها آگاهیهایی در دست است. سابقۀ این جشنها به پیش از دورۀ ماد برمی‌گردد كه به‌صورت جشنهای خاص اقوام آریایی برگزار می‌شده است.
مؤلف در این كتاب جشنهای نوروز را به دقت توصیف كرده و در شرح هر كدام نحوۀ اجرا، زمان اجرا و اشاره‌های منابع كهن را به برگزاری آنها آورده است. از دیگر بخشهای جذاب این كتاب انواع اشعار و ترانه‌هایی است كه در گذشته و اكنون در گوشه‌ و كنار ایران‌زمین هنگام برگزاری جشنها خوانده می‌شده و با شادی و سرور و پای‌كوبی همراه بوده است.
این كتاب كوچك و كم‌حجم گرچه كتاب درسی نیست، برای همۀ ایرانیانی كه به شناخت سنتهای پیشینیان علاقه‌مندند خواندنی است و در آن فضایی سرشار از رنگ و نشاط از سرزمین باستانی ما ایرانیان ترسیم شده است.
عناوین فهرست این كتاب عبارت‌اند از: نوروز؛ پیش‌آهنگان نوروزی؛ میرنوروزی؛ جشن كوسه‌برنشین؛ جشن سوری؛ شب یلدا؛ جشن سده؛ جشن نوسرد؛ جشن مهرگان؛ و جشن تیرگان یا آب‌پاشان. یادداشت ویراستار و پیشگفتار ابتدای كتاب و همچنین كتابنامۀ پایان كتاب به غنای آن می‌افزاید.

       

خرید
نظر شما
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد ؟
 
: میزان تحصیلات
    : آدرس الکترونیک
نظر خود را درباره اين محصول بيان کنيد
 
عددي که در زير مي بينيد را وارد کنيد :