ردِّ جوهر قلم استاد سید اسعد شیخ الاسلامی در مرکز نشر دانشگاهی

کمتر نامی از بزرگان جامعه دانشگاهی است که در گنجینه مرکز نشر دانشگاهی به چشم نخورد و اثری یا نظری از آنها دیده نشود. استاد سید اسعد شیخ الاسلامی نیز یکی از آنهاست و اثر او با نام «احوال شخصیه؛ ازدواج و پایان آن در مذاهب چهارگانه اهل سنت» در این مجموعه به یادگار مانده است.
این کتاب ۲۶۴ صفحه ای جلد نخست کتاب درسی «احوال شخصیه» برای دانشجویان دوره کارشناسی است و به گفته سرپرست وقت گروه حقوق مرکز نشر دانشگاهی «کتاب از سلامت، شیوایی، دقت، موشکافی و غنای سرشار در تحقیق برخوردار است.» این کتاب در سال ۱۳۵۶ ، با وجود «کسالت چشم» این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تهیه و آماده شد و در سال ۱۳۷۰ برای نخستین بار با تیراژ پنج هزار نسخه منتشر گردید. در «دقت و غنای» کتاب همین نکته بس که «تمام مآخذ در حاشیه دست نوشته آمده» بود و به عنوان جزوه درسی در دانشگاه های تهران و شهید بهشتی تدریس می شد.
پس از مذاکره مؤلف با انتشارات سمت جلد دوم کتاب با نام «احوال شخصیه: ارث، وصیت و وصایت» نیز در این انتشارات منتشر شد.
دکتر شیخ الاسلامی را مؤسس رشته فقه شافعی خوانده اند. او از ۱۳۳۶ وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی شد و تا درجه دکتری در رشته منقول سابق (فقه و مبانی حقوق اسلامی فعلی) ادامه تحصیل داد. وب از سال ۱۳۴۶ تدریس در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران را آغاز کرد. سرپرست امور آموزشی و پژوهشی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، سرپرست امور دانشجویی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، معاون دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران از ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸، سرپرست دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران از ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹، مدیر گروه فقه شافعی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران از جمله سوابق اجرایی وی است.
«تحقیقی در مسائل کلامی از نظر متکلمان اشعری و معتزلی»، «احوال شخصیه: ارث، وصیت و وصایت»، «سیری اجمالی در اندیشه های کلامی معتزله و اشاعره» و «شرح قصائد سید عبدالعزیز شیخ الاسلام کردستان» از دیگر آثار آن مرحوم است.
مرکز نشر دانشگاهی فقدان او را به تمامی اعضای جامعه دانشگاهی کشور تسلیت می گوید.
photo_2020-01-07_09-54-46.jpg
photo_2020-01-07_09-54-57.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *