رونمایی کتاب «آسمان‌های دگر» در جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

این مراسم روز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۰ ساعت ۱۳ در سالن همایشهای صدا و سیما با حضور دکتر محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور محترم، دکتر کامران دانشجو، دکتر محمد مهدی نژادنوری، دکتر محمدمهدی طهرانچی و دکتر احمد خاتمی برگزار شد. کتاب آسمان های دگر (راهنمای پژوهش در مثنوی) با تحقیق و تدوین دکتر احمد خاتمی، از انتشارات مرکز نشر دانشگاهی که به تازگی به چاپ رسیده است در این مراسم رونمایی شد.

_x000D_

     این پژوهش در صدد است تا در حد امکان ابعاد گوناگون افکار و اندیشه های مولانا را در مثنوی بکاود و آرای او را که در سراسر این کتاب پراکنده است فراهم آورد و راه را بر پژوهندگان مثنوی هموار کند در این پژوهش بالغ بر ۲۰۰۰ مدخل شناسایی و در برابر هر مدخلی سخنان مولانا به ترتیب سرایش به گونه ای قرار گرفته اند که جهت کلام مولانا را بر پژوهشگر روشن می کند. و محقق می تواند مطابقت با عدم مطابقت کلام مولانا را با موضوع خود دریابد. ارجاع ابیات به گونه ای است که پژوهشگر می تواند به همین اثر استناد یا به کتاب مثنوی به تصحیح نیکلسون مراجعه کند. علاوه بر مداخل، تمامی قصه های مثنوی نیز استخراج و تلخیص شده و به ترتیب در بخش پایانی کتاب قرار گرفته است. تعداد حکایتی که در پژوهش مثنوی مؤثر است بالغ بر ۳۰۲ حکایت است.

_x000D_

    پژوهش حاضر، علاوه بر رشتۀ عرفان و تصوف اسلامی و زبان و ادبیات فارسی، برای هر کس که بخواهد موضوع مورد نظر خود را در شاخه های دیگر علوم در مثنوی جستجو کند کاربرد دارد.

_x000D_

_x000D_

     دکتر احمد خاتمی امسال پژوهشگر برتر علوم انسانی شناخته شدند و با ارائه کتاب آسمان های دگر (راهنمای پژوهش در مثنوی معنوی) برگۀ زرینی به کارنامۀ درخشان خود افزودند.

_x000D_

_x000D_

_x000D_

     در اين مراسم از ۷۶ پژوهشگر برگزيده، ۲۱ واحد پژوهشي برگزيده، مانند قطب هاي علمي، انجمن هاي علمي، مؤسسات پژوهشي و نشريات علمي و ۱۹ فناور، تقدير شد. همچنین در بخش تقدير از پژوهشگران برگزيده از ۲۶ پژوهشگر برگزيده دانشگاهي، ۲۶ پژوهشگر برگزيده وزارتخانه ها و سازمانهاي اجرايي، ۸ مدير پژوهشي برگزيده دانشگاهي و ۸ مدير پژوهشي برگزيده در ساير وزارتخانه‌ها و دستگاههاي اجرايي تقدير شد.

_x000D_

_x000D_

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *