«ابوالحسن نجفی»، مترجم و زبان شناس برجسته ایرانی درگذشت

ابوالحسن نجفی زبان شناس و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی ظهر روز جمعه دوم بهمن ۹۴ در سن ۸۶ سالگی درگذشت.
ابوالحسن نجفی زبان شناس و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. مهم ترین بخش فعالیت های ادبی و علمی او در حوزه ترجمه متون ادبی، ویرایش، زبان شناسی و وزن شعر فارسی بود. او یکی از دقیق ترین دایره ها برای طبقه بندی وزن شعر فارسی را تدوین کرده که به دایره نجفی معروف است. وی که مدتها از بیماری رنج می برد در دوم بهمن ماه در بیمارستان مهر تهران از دنیا رفت.
ابوالحسن نجفی از بزرگان تاریخ فرهنگ و هنر ایران محسوب می شود. آثار تألیفی ایشان، «مبانی زبان شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی»، «وظیفه ادبیات»، «غلط ننویسیم (فرهنگ دشواری های زبان فارسی)» و «فرهنگ فارسی عامیانه» و برخی از ترجمه های او عبارتند از: شازده کوچولو (آنتوان دو سنت اگزوپری)، «شیطان و خدا» (ژان پل سارتر)، گوشه نشینان آلتونا (ژان پل سارتر)، ضدخاطرات (آندره مالرو)، خانواده تیبو (روژه مارتن دوگار)، بیست و یک داستان از نویسندگان معاصر فرانسه، بچه های کوچک قرن (کریستیان روشفور)، شنبه و یکشنبه در کنار دریا (روبر مرل)، کالیگولا (آلبر کامو)، ادبیات چیست؟ (ژان پل سارتر)، استادکاران (آرتور آدامُف)، همان طور که بوده ایم (آرتور آدامُف)، پرندگان می روند در پرو می میرند (رومن گاری)، ژان پل سارتر (هِنری پیر)، درباره نمایش (ژان پل سارتر)، نژاد و تاریخ (کلود لوی استروس)، نویسندگان معاصر فرانسه (برگزیده داستان های کوتاه)، وعده گاه شیر بلفور (ژیل پرو)، عیش و نیستی (تیری مونیه) و گم گشته (ژیل پرو).

مرکز نشر دانشگاهی درگذشت این استاد گرانقدر را به اهل فرهنگ و ادب فارسی تسلیت گفته و برای آن مرحوم علوّ درجات و برای بازماندگان صبر جمیل را از خداوند منّان خواستار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *