دومین نشست اعضای هیئت مؤسس کنسرسیوم محتوای ملی برگزار شد

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

به گزارش روابط عمومی، در کنفرانس خبری ای که به منظور اطلاع رسانی از عملکرد کنسرسیوم محتوای ملی تشکیل شد، «علی اكبر اشعری» رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی، «محمد مهدی طهرانچی» رئیس مركز نشر دانشگاهی، «حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان» رئیس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، «محمد هادی زاهدی» رئیس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، « حجت الاسلام ربانی» رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، «فاطمه فهیم‌نیا» رئیس، كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران، «موسوی بجنوردی» رئیس دائره المعارف بزرگ اسلامی،  «دکتر طالب پور» مدیرعامل مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان حضور داشتند.

_x000D_

در ابتدا علیرضا طالب‌پور، مدیرعامل مؤسسه تبیان گفت: هدف اصلی از راه‌اندازی كنسرسیوم ساماندهی  و ارایه محتوا با توجه به حجم بالای محتوای فارسی و افزایش تقاضای محققان است. این ساختار یكپارچه با حفظ قانون كپی‌رایت آغاز به كار كرده و اكنون مؤسسات مختلف شامل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشنامه جهان اسلام، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، سازمان اسناد و كتابخانه ملی‌ ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان كتابخانه ‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران، كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، مركز نشر دانشگاهی و مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان عضو هیات مؤسس آن هستند.

_x000D_

وی افزود: پورتال كنسرسیوم زمستان امسال رونمایی خواهد شد. ضمن این‌كه زمینه ایجاد ارتباط با بانك‌های اطلاعاتی بین‌الملل از جمله OCLC و W3C فراهم شده است.

_x000D_

علی اكبر اشعری، در جمع اصحاب رسانه گفت: هدف اصلی این كنسرسیوم تجمیع اطلاعات و محتوای علمی و فرهنگی مؤسسات مختلف دولتی و خصوصی در یك پورتال واحد برای دسترسی و استفاده آسان‌تر محققان كشور است.

_x000D_

همچنین فاطمه فهیم‌نیا، رییس كتابخانه مركزی دانشگاه تهران در این نشست خبری هدف اصلی از تشكیل كنسرسیوم را برقراری دسترسی تمام محققان به اطلاعات موجود در مؤسسات مختلف عنوان كرد و گفت: تاكنون با همكاری كتابخانه‌های ملی و مجلس شورای اسلامی ۱۳۰ هزار داده اطلاعاتی كتابخانه مركزی دانشگاه تهران در كنار ۲۶ هزار پایان‌نامه و ۱۲ هزار نسخه خطی رقومی شده است.

_x000D_

محمد مهدی طهرانچی، رئیس مركز نشر دانشگاهی نیز در سخنانی به برنامه‌ریزی این مركز برای نشر یكپارچه ۵۴۰ نشریه دانشگاهی اشاره كرد و گفت: هدف اصلی كنسرسیوم، راه اندازی جریان ملی دانش برای ارایه مناسب محتوا به محققان است که در الحاقیه ای که تدوین شده است مسیر رسیدن به اهداف این کنسرسیوم روشن و واضح است.

_x000D_

محمدهادی زاهدی، رئیس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی نیز به دیجیتالی شدن ۳۶ هزار نسخه كتاب و ۱۵۰ هزار سند در این سازمان اشاره كرد و گفت: كمترین انتظار از كنسرسیوم، ارایه فهرستی جامع از داشته‌های ملی است.

_x000D_

 سید محمد كاظم موسوی بجنوردی، رئیس مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز در این نشست با بیان این ‌كه تمام منابع تحقیق را نمی‌توان در قالب نوشتار كاغذی ارایه كرد گفت: یكی از اهداف كنسرسیوم ارایه تمام داده‌های اطلاعاتی موجود در مؤسسات علمی و فرهنگی در فضای مجازی است. در این راستا امیدواریم از سوی دولت بودجه مناسب در اختیار قرار گیرد.

_x000D_

موسوی بجنوردی به وجود ۱۲۰ هزار نسخه كتاب در مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اشاره كرد و افزود: از این تعداد، ۲۰ هزار نسخه پردازش شده و قابل جست و جو است و درنظر داریم تمام ۱۲۰ هزار نسخه كتاب موجود را پردازش كنیم.

_x000D_

كنسرسیوم محتوای ملی ایران كه از اسفندماه سال گذشته آغاز به كار كرده تاكنون به برقراری ارتباط فنی با مركز نشر دانشگاهی، مؤسسه تبیان، كتابخانه دیجیتالی نسخه‌های خطی و اسناد شرقی و نیز اقدام‌های مقدماتی برای برقراری ارتباط فنی با كتابخانه‌های ملی، مجلس و دانشگاه تهران پرداخته است. همچنین نسخه آزمایشی پرتال كنسرسیوم آماده‌سازی شده و تا پایان امسال رونمایی می‌شود.

_x000D_

موافقت در به اشتراك گذاشتن محتوا، همراهی برای رعایت استانداردهای فنی و محتوایی مناسب و رعایت حقوق مالكیت مادی و معنوی صاحبان محتوا اصول تفاهم نامه مشاركت در ایجاد كنسرسیوم صاحبان محتوا ست.

_x000D_

جلسه دوم روسای هیئت مؤسس کنسرسیوم محتوای ملی پس از نشست خبری و با حضور روسای ۱۰ مؤسسه برگزار شد. در این جلسه پس از ارائه گزارشی در مورد نحوه عملکرد دبیرخانه و شورای نمایندگان ، اعضا پیرامون  اساسنامه پیشنهادی و آیین نامه هایی که به کمک آنها تعامل  مؤسسات با یکدیگر جنبه رسمی پیدا کند بحث و تبادل نظر نمودند.

_x000D_

با توجه به آنکه مباحث مورد نظر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است قرار شد طی نشستی فوق العاده اساسنامه و آیین نامه های مذکور بررسی و تصویب گردند.

_x000D_

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *