کتاب آسمان های دگر منتشر شد

 

_x000D_

 

_x000D_

آسمان های دگر (راهنمای پژوهش در مثنوی)

_x000D_

تحقیق و تدوین احمد خاتمی

_x000D_

۱۳۹۰، ۱۱۳۲ ص، وزیری گالینگور

_x000D_

شابک ۷-۱۴۱۱-۰۱-۹۶۴-۹۷۸

_x000D_

۲۶۵۰۰ تومان

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

مثنوی به واقع دانشنامه‌ای است ایرانی اسلامی. ابعاد علمی، فلسفی، کلامی، عرفانی و ادبی آن برای پژوهشگران در گستره‌های علمی، اجتماعی، علوم طبیعی، کلام، فلسفة اسلامی، فقه، عرفان، تصوف و … بسیار درخور تأمل است. از این رو، پژوهش حاضر، افزون بر عرفان و تصوف اسلامی و زبان و ادبیات فارسی، در شاخه‌های دیگر علوم در مثنوی نیز کاربرد دارد.

_x000D_

    در این پژوهش که ابعاد گوناگون اندیشه های مولانا را در اختیار پژوهندگان قرار می‌دهد بالغ بر ۲۰۰۰ مدخل شناسایی و در برابر هر مدخل سخنان مولانا به ترتیب سرایش آمده است. ارجاع ابیات به‌گونه‌ای است که پژوهشگر می‌تواند به همین اثر استناد یا به مثنوی، تصحیح نیکلسون، مراجعه کند. افزون بر مدخلها، کلیة قصه‌های مرتبط با موضوع نیز استخراج و تلخیص شده و به ترتیب در بخش پایانی کتاب آمده است.

_x000D_

    از دیگر ویژگیهای این اثر می‌توان به امکان دستیابی به فهرستی جامع از موضوعات، بی‌نیازی پژوهشگران از فهرستها و کشف‌المطالبهای مثنوی؛ امکان بررسی تحولات فکری و ذهنی مولانا در موضوعات مشخص؛ امکان تفسیر مثنوی با مثنوی؛ امکان طراحی و اجرای پژوهشهای بنیادی و کاربردی دربارة مثنوی و افکار مولانا؛ امکان تحقیق دربارة فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی و نیز مطالعات انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی ادبیات؛ راهنمایی دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان در موضوعات بنیادی مثنوی اشاره کرد.

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

_x000D_

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *