گروه شیمی و مهندسی شیمی

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

_x000D_

گروه شيمي و مهندسي شيمي مركز نشر دانشگاهي در مهرماه ١٣٥٩ به سرپرستي دكتر علي پورجوادي فعاليت خود را آغاز كرد. هدف تهيه و توليد كتابهاي درسي دانشگاهي بود كه پيشتر از وضعيت مناسبي برخوردار نبودند و در نگارش يا ترجمه و تدوين آنها قواعد و ضوابط آن‌طور كه بايد رعايت نمي‌شد. به همين جهت اين گروه بر آن شد تا با همكاري دهها تن از اعضاي هيئت علمي دانشگاهها و مراكز آموزشي گامي مؤثر در رفع اين مشكلات بردارد. گروه شيمي و مهندسي شيمي كار خود را با بررسي بيش از ٤٠٠ پيشنهاد ترجمه و تأليف در شاخه‌هاي تخصصي آغاز و از ميان آنها پيشنهاد ٢٤٥ نفر را تصويب كرد._x000D_

يكي از اين شاخه‌هاي تخصصي واژه‌گزيني بود كه از همان ابتداي تشكيل گروه به منظور يكدست كردن واژه‌ها و اصطلاحات شيميايي در كتابهاي ترجمه‌شده شروع به كار كرد. ثمرة جلسات مستمر اين شاخه وضع و انتخاب معادلهايي براي واژه‌ها و اصطلاحات خارجي شيمي بود كه مجموع آنها سرانجام به صورت ويرايش اول واژه‌نامة شيمي در سال ١٣٦٠ انتشار يافت. و هم‌اكنون حاصل تلاش اين شاخه ويرايش پنجم واژه‌نامه شيمي، واژگان شيمي و مهندسي شيمي و فرهنگ فشردة شيمي و مهندسي شيمي است.

_x000D_

اولين محصول گروه در سال ١٣٦٢ چاپ شد و تاكنون نزديك به ١٦٥ عنوان كتاب شيمي و مهندسي شيمي در شاخه‌هاي شيمي عمومي، شيمي‌آلي، شيمي‌تجزيه، شيمي معدني، شيمي فيزيك، شيمي بسپار، زيست شيمي، مهندسي شيمي، فرهنگ، واژه‌نامه، واژگان و كتابهاي متفرقه در رابطه با رشتة شيمي منتشر شده است. ترجمه و تأليف اين كتابها را افرادي از دانشگاههاي مختلف و شركتهاي صنعتي با درجات مختلف علمي عهده‌دار بودند. گفتني است بيشتر اين كتابها از زبان انگليسي و شمار اندكي نيز از زبانهاي فرانسه و آلماني ترجمه شده است. همچنين ويرايش اين كتابها را ويراستاراني بر عهده داشته كه همگي از صلاحيت علمي كامل برخوردار بوده‌اند.

_x000D_

از ديگر فعاليتهاي گروه شيمي مركز نشر دانشگاهي انتشار مجلة شيمي است كه اولين شمارة آن در فروردين ماه ١٣٦٧ با مديريت دكتر علي پورجوادي منتشر شد.

_x000D_

 

_x000D_
_x000D_


_x000D_

 

_x000D_

کتابها                                       مجله

_x000D_

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *